2017 Referandum Sonuçları ve Etkileri

2017 Referandum Sonuçları ve Etkileri Konusu 121 Defa Okundu. Tarihinde Yayınlandı.

2017 Referandum sonuçları ve etkileri ; Kimileri”evet” dedi kimileri “hayır” dedi. Peki şimdi ne olacak ? Ülkece geçtiğimiz günlerde bir seçim, referandum atlattık. Ve halkımızın sandıktan çıkan  kararı evet oldu. Amaç neydi? ne için yapıldı bu seçim? Alınan karar, ülkemiz adına neler getirecekti? İlk önce başkanlık sistemi nedir ona bakalım. Temsili rejim türlerinden biridir ve kuvvetler sert bir şekilde birbirinden ayrılır. Ve günümüzde kullanan tek ülke ABD dir. Anayasal planda kuvvetlerin bağımsızlığına dayanmaktadır. Ve temel olarak kuvvetlerin eşitliği hakimdir. Her organ bir faaliyet ile sınırlıdır. Örneğin parlamento kanun koyar ama, onun uygulamasına katılmaz . Bu rejimde yürütme yasama organın içinde çoğunluktan çıkmaz. Layıkıyla uygulandığında takdirde başarılı olmaması için hiçbir sebep yoktur. Başkanlık sisteminin özü budur. Referandum sonucu olarak hem başkanlığı onayladık hem de anayasa değişikliğini kabul ettik.

Yapılan bu seçim yeni anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi içindi. Anayasamızda yargı yetkisi başlığında değişikliğe gidilecek. On sekiz maddelik sunulan teklif oy çoğunluğu ile kabul edildi. Ve sandıktan da onay alındı. Artık hayata geçirilecek. Buna göre, yargı yetkisinin, Türk milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağına dair hükmü, “Bağımsız ve tarafsız” mahkemelerce kullanılacağı şeklinde değişecek. Diğer bir madde ise milletvekili sayısı beş yüz elliden altı yüze çıkarıldı. Bununla birlikte güdülen amaç birlikte temsiliyet yetkisi genişleyecek, artan nüfusun mecliste temsil gücü güçlenecektir. Seçilme yaşı yirmi beşten on sekize indirilecek. Bu maddeye karşı büyük tepkiler alındı. Lakin işin özüne bakılacak olunursa gençlerin  ülke siyaseti konusunda söz sahibi olmaları için fazladan beklemesi önlenildi. Erken yaşta siyasi tecrübe kazanacak gençlerimiz ülkemiz adına daha güzel işler yapacaktır. Bir diğeri  cumhurbaşkanlığı seçimi ve milletvekili genel seçimleri dört yılda değil beş yılda bir aynı günde yapılacak. Bundaki amaç ise beş yıl kesintisiz istikrarın sağlanması, halkın gündeminin seçimlerle meşgul edilmemesi isteğidir. TBMM nin görev ve yetkilerinde de düzenlemeler yapıldı. Bir diğer yandan artık meclis güçleniyor. Kanunları hükümet değil milletvekilleri teklif edecek. Böylelikle kanun yapımında meclisin iradesini daha yoğun hissedebileceğiz.

Yazılı soruya hükümet üyeleri tarafından değil on beş gün içinde cevap verme zorunluluğu getiriliyor. Bir diğer maddesi de cumhurbaşkanının partisiyle ilişkisinin kesilmesine yöneliktir. Artık seçilen cumhurbaşkanının partisi ile ilişkisi devam edecek. Cumhur başkanı devlet başkanı sıfatıyla Türk milletinin bütünlüğünü temsil edecek. Bir diğeri cumhurbaşkanının suç işlemesi iddiası ile TBMM ye üye tamsayısının salt çoğunluğu ile önergeyle soruşturma açılması istenebilecek. Ve başkan seçilme kuralları olarak kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip halk tarafından seçilecek kişiler olmaktadır.  Şimdilik madde pratikleriyle konuşabiliyoruz. Uygulamaya geçmeye başlayınca milletce  deneyimlemiş olacağız. Ülkemiz, milletimiz adına hayırlısı olsun. Sonuç sandıktan çıktı ve kabullenmek bize düşmekte..

Yazının Başka Dillere Çevirisi İçin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*